Fedex Kargo Takip


[fedex]
Fedex Kargo Takip başlıklı yazımızda kargonuzun nerede olduğunu anlık olarak öğrenmenizi sağlayacak Fedex Kargo Takip sorgulama aracını nasıl kullanacağınızdan bahsettik ve Fedex Kargo ile beklediğiniz ürünleriniz için merak ettiğiniz tüm soruları cevaplarıyla birlikte yazımızda derledik. Fedex Kargo Takip veya Fedex hizmetleri hakkındaki olumlu olumsuz görüşlerinizi sayfamızın alt kısmına yorum bırakarak bize bildirebilirsiniz.

Fedex Kargo Takip için Takip numaranızı, Referans numarasını ya da Taşımacılık Kontrol Numarasını bilmeniz gereklidir. Sayfamızdan Fedex Kargo ile göndermiş olduğunuz yurtiçi ve yurtdışı kargolarınızın durumunu öğrenebilirsiniz. Takip numaranız kargonuzu göndermek için teslim ettiğinizde Fedex Kargo görevlisinin size verdiği evrakta yer alır.

Fedex kargo takip ile kargonuzun nerede olduğu, hangi subeden sevk edildiği, son işlem tarihini, ne zaman elinize ulaşacağına dair bilgileri online ve anlık  olarak öğrenebilirsiniz.

Fedex Kargo Takip Sorgulama

fedex kargo takip

Hangi Numaraları Fedex Kargo Takip Edebilirim?

Gönderi Takip Numarasıyla Fedex Kargo Takip İşlemi
30 adede kadar herhangi bir kombinasyonda FedEx Express®, FedEx Express® Freight, FedEx Ground®, FedEx Home Delivery®, FedEx SmartPost®, FedEx Freight® ya da FedEx Custom Critical® gönderi takip numarası girebilirsiniz. Her satıra yalnızca bir adet gönderi takip numarası girmeye dikkat ediniz.

Not: FedEx Ground ve FedEx Freight hizmetleri yalnızca ABD ve Kanada’da verilmektedir. FedEx Home Delivery, FedEx SmartPost ve FedEx Custom Critical hizmetleri yalnızca ABD’de verilmektedir.

Kapı Etiketi numarasıyla Fedex Kargo Takibi
Kapı etiketi numaraları “DT” harfleriyle başlar ve bunu 12 sayı takip eder. Eğer birden fazla kapı etiketi numarası giriyorsanız, daha fazla bilgi almak için altı çizili gönderi takip numarasına tıklayınız. Bir seferde 30 adede kadar herhangi bir kombinasyonda kapı etiketi gönderi takip numarası girebilirsiniz. Satır başına yalnızca bir kapı etiketi numarası girdiğinizden emin olunuz.

Not: Kapı etiketleri yalnızca ABD ve Kanada’da kullanılabilmektedir.

FedEx Office sipariş numarası ile  Fedex gönderi takip
Bir seferde 30 adede kadar FedEx Office® sipariş numarası girebilirsiniz. Satır başına bir adet FedEx Office sipariş numarası girdiğinizden emin olunuz.

Not: FedEx Office siparişleri yalnızca ABD’de kullanılmaktadır.
Gönderi istisnalarını görüntüleme
İzleme listenizde yer alan gümrük gecikmeleri ya da teslimat istisnaları gibi istisnalara sahip gönderiler, bir istisna olduğunda size göstermek için kırmızı renkle vurgulanmıştır.
Gönderiler bölümünde kırmızı uyarıya sahip sekmeye tıklayarak tüm gönderi istisnalarına erişebilirsiniz. Gönderi takip numarasına tıkladığınızda, gönderi istisnası ile ilgili daha fazla bilgi gösteren gönderi takip ayrıntıları ekranı gösterilir.

Ayrıntılı sonuçların takip edilmesi

Fedex Kargo Takip sonuçlarınızı kaydedin:
30 adede kadar gönderi takip sonucu kaydederek fedex.com ‘da gönderi durumunu takip ederken zamandan kazanabilirsiniz. Gönderi takip ayrıntılı sonuçlar sayfasında “Gönderi takip sonuçlarını kaydet”in yanındaki onay kutusuna tıklamanız yeterlidir.

Kaydetmeyi seçtiğiniz gönderiler, “Gönderiyi Takip Et” altındaki Gönderilerim bölümünde gösterilecektir. Bu gönderiler, gönderi takip, kapı etiketi ya da FedEx Office sipariş numarasının bir karışımı olabilir. Gönderi takip sonuçları, tarayıcınızın tanımlama bilgilerinde 15 güne kadar ya da siz tarayıcı tanımlama bilgilerini silene kadar kayıtlı kalır.

fedex.com’da oturum açtığınızda, bu gönderi takip sonuçlarını, 60 güne kadar erişebilmeniz için kullanıcı kimliğinize eklemeniz istenecektir. Gönderilerim bölümünde, oturum açtığınızda en önemli 30 gönderi takip sonucunuz gösterilecektir, örneğin:
İstisnalı gönderiler (gümrük gecikmeleri ve teslimat istisnaları)
İzleme listenize eklenen ya da takma ad verilen gönderiler
Bugün teslim edilen ya da teslim edilmiş gönderiler
Yarın teslim edilecek gönderiler

“FedEx Gönderi Takibini Başlat” düğmesine tıklayarak tüm gönderilerinizin bir listesine erişebilirsiniz.

Bu gönderiye bir takma ad veriniz:
Kolayca tanımlamak için gönderilerinize takma adlar verebilirsiniz. Gönderi takip ayrıntılı sonuçlar sayfasında kalem simgesini ya da gönderi takip numarasına tıklayın. Gönderinize takma ad verdikten sonra gönderi takip numarası ile birlikte gönderinizin takma adı gösterilir. Aynı takma adı birden fazla gönderide kullanabilirsiniz. Takma ad verilen gönderiler, otomatik olarak kayıtlı gönderiler listenize eklenir.

Gönderiyi izleme listenize ekleyiniz:
Gönderi takip ayrıntılı sonuçlar sayfasındaki yıldız simgesine tıklayarak istediğiniz zaman gönderilerinizi izleme listenize ekleyebilirsiniz. Gönderinin izleme listenize eklendiğini bildirmek için yıldız simgesi mor renge dönüşür.

İzleme listenize eklenen tüm gönderilere, Gönderilerim bölümündeki mor yıldızlı sekmeye tıklayarak erişebilirsiniz. Gönderilerinizi izleme listenizden kaldırmak için yıldıza tekrar tıklayınız.

Gönderilerinizi izleme listenizden kaldırmak için:
Gönderinizi izleme listenizden kaldırmak için gönderi numarasının üzerindeki gönderiyi kaldırma simgesine tıklayınız.

Gönderi yolculuk geçmişi bölümü:
Tarih/Saat: Yerel tarihi ve saati gösterir
Etkinlik: Gönderi ya da FedEx Office siparişinin etkinliğini gösterir
Konum: Etkinliğin şehri ve durumu
Ayrıntılar: Gönderi ya da FedEx Office siparişi hakkında ek bilgiler sağlar

Saat dilimini seçiniz:
Yerel Saati Tara: Tüm gönderi hareket etkinlikleri, bulunduğu konumun yerel saatinde gösterilir.
Çıkış yeri: Tüm gönderi hareket etkinlikleri, çıkış yerinin yerel saatinde gösterilir.
Varış yeri: Tüm gönderi hareket etkinlikleri, varış yerinin yerel saatinde gösterilir.
Diğer: Tüm gönderi hareket etkinlikleri, seçilen saat diliminin yerel saatinde gösterilir.

Gönderi bilgileri bölümü:
Gönderi Bilgileri bölümü, gönderiniz hakkında hizmet türü, imza hizmetleri, parça sayısı, ağırlık, referans bilgiler gibi önemli bilgiler görüntüler. Ayrıntılı FedEx Hizmetleri bilgileri ve teslimat taahhütleri için fedex.com’daki FedEx Hizmet Kılavuzuna bakınız. Eğer gönderici, teslimat imzası istiyorsa, aşağıda verilen imza türleri burada gösterilecektir:
Dolaylı İmza Gerekiyor: FedEx, teslimat adresindeki birinden, bir komşudan, bina yöneticisinden ya da komşu bir adresteki birinden imza alır; ya da alıcı, kimse yokken paketin bırakılmasına izin veren bir FedEx Kapı Etiketi de bırakabilir.
Doğrudan İmza Gerekiyor: FedEx, teslimat adresindeki birinden bir imza alır. Adreste kimse yoksa, yeniden teslim etmeye çalışırız.
Yetişkin İmzası Gerekiyor: FedEx, teslimat adresinde bulunan en az 21 yaşındaki (ve gerekli devlet tarafından verilmiş fotoğraflı kimliği yanında olan) birinden imza alır. Adreste bu şartları sağlayan kimse yoksa, yeniden teslim etmeye çalışırız.

Ağırlık lbs. ve kg cinsinden gösterilir. Dönüştürme oranı 1 lb. = 0,4536 kg ya da 1kg = 2,2046 lbs’dir. Ve yuvarlama 99,9 biçiminde yapılır. Not: Dönüştürme, faturalandırma amacıyla kullanılmaz.
Daha Fazla Ayrıntı bölümü:
Daha fazla ayrıntı bölümü, gönderilerinizle ilgili, faturalandırma, ödeme koşulları, orijinal ücretler (yalnızca oturum açtığınızda FedEx Freight® gönderileri için kullanılabilir), özel işlem hizmetleri ve diğer referans bilgiler gibi daha fazla ayrıntı sağlar.

Bilgilendirme Talep Et:
FedEx, gönderi durumu hakkında 4 adede kadar e-posta alıcısına haber verebileceğiniz kullanışlı e-posta bildirimi olanağı sağlar. Tercihinize bağlı olarak kişisel bir mesaj da ekleyebilirsiniz (kablosuz biçimde ya da İngilizce dışı karakterlerle kullanılamaz). Bildirim türleri arasında aşağıdakiler bulunmaktadır:
İletildi Bildirimi: Bir gönderi FedEx’in eline geçtiğine dair e-posta alıcısına bilgi verir.
İstisna Bildirimi: Tahmini teslim tarihinin değişmesine neden olabilecek bir gümrük çekiminde gecikme ya da teslimat istisnası olduğunda e-posta alıcısına haber verir. Mesajda takip numarası, istisnanın nedeni ve gereken işlemler ve diğer ilgili bilgiler yer alır. Gümrükten geçmede gecikme meydana geldiğinde ve uluslararası gönderi gümrükten çıktığında, e-posta alıcısına haber vermek için başka bir otomatik mesaj gönderilir.
Teslimat Bildirimi: Bir gönderi teslim edildiğinde e-posta alıcısına bilgi verir. Bu mesajda takip numarası, gönderici adı, teslimat tarihi/saat ve varsa gönderi için imzayı atan kişinin adı yer alır.
Geçerli Durum Bildirimi: Ayrıntılı Sonuçlar sekmesinde o sırada gösterilen ayrıntılı takip sonuçlarını e-posta alıcısına bildirir.

Bir Gönderiyi FedEx şubesinde bekletme:
FedEx, gönderinizi alamayacağınızda, hiçbir ekstra ücret almadan gönderinizi yakındaki bir FedEx şubesinde bekletilmesi olanağı sağlamaktadır. Yalnızca gönderi işleminin göndericisi, alıcısı ya da ödeyeni, FedEx Şubesinde Bekletme talebinde bulunabilir.
Gönderi taşıma durumuna geçtikten sonra müşterilerin gönderi adresini değiştirmesine izin vermeyen bazı taşıma firmaları bulunmaktadır.

Kısıtlamalar:
Bu hizmet yalnızca ABD’ye gelen ve ABD içi gönderilerde FedEx Express, FedEx Ground ve FedEx Home Delivery hizmetlerinde kullanılabilir.
Gönderiler yalnızca orijinal gönderide belirtilen ada ve adrese uygun bir devlet tarafından verilmiş fotoğraflı kimliğe sahip belirtilen alıcı ya da alıcının temsilcisine verilebilir.
Gönderiler beş iş günü bekletilir ve uygun kimliğe sahip belirtilen alıcı ya da alıcının temsilcisi tarafından alınmazsa göndericiye geri gönderilir.
FedEx Express, FedEx Ground ve FedEx Home Delivery gönderileri için şube seçenekleri, FedEx Express ya da FedEx Ground istasyonunun teslimat alanında olmalıdır.

Teslimat Kanıtı Al
Bir gönderinin alındığını ve imzalandığını onaylamak için imzalı teslimat kanıtı seçeneğini kullanabilirsiniz. Bu seçenekle yalnızca FedEx Express, FedEx Ground ve FedEx Freight gönderileri için alıcının imzasının resmini görebilirsiniz. Bu mektubu çevrimiçi görebilir, yazdırabilir, e-posta ya da faks ile gönderebilirsiniz.

Aşağıda bazı yardımcı ipuçları bulunmaktadır

Fedex Kargo Takip ve imzalı teslimat kanıtı arasındaki fark:
Kargo takip özelliğini kullanarak, teslimat sırasında ve teslimattan sonraki 90 gün içinde gönderinizin durumunu kontrol edebilirsiniz. İmzalı teslimat kanıtını, gönderi teslim edildiğinde alıcının imzasının resmini (imza varsa) almak için kullanabilirsiniz.

İmzalı teslimat kanıtı verisinin ulaşılabilirliği:
İmzalı teslimat kanıtına, FedEx Express ve FedEx Ground gönderileri için 18 aya kadar, FedEx Freight gönderileri için 2 yıla kadar ulaşılabilir. Bu bilgide, imza görüntüsü ve ilgili gönderi bilgileri bulunmaktadır. İmza görüntüsü ve ek alıcı bilgileri her ülkede görüntülenemeyebilir. Bu durum, ilgili yerlerde imzalı teslimat kanıtı üzerinde gösterilecektir.

FedEx® Teslimat İmza Seçenekleri
Paket teslim edildiğinde imzanın gerekli olması durumunda, aşağıdaki imza türlerinden birini seçiniz. İmza seçenekleri ve ücretler hakkında ayrıntılı bilgi için fedex.com adresinden FedEx Hizmet Rehberi’ ne bakabilirsiniz.
Hiçbiri belirtilmedi: İmza seçeneği belirtilmediyse standart FedEx teslimat prosedürleri izlenir. Daha fazla ayrıntı için bkz. FedEx Hizmet Rehberi.
İmza gerekli değil: FedEx paketi hiç kimse olmadan bırakabilir. Bu seçenek tüm gönderiler veya tüm varış yerleri için kullanılamayabilir. Daha fazla ayrıntı için bkz. FedEx Hizmet Rehberi.
Dolaylı imza gerekli: FedEx şu üç yoldan biriyle imza alır:
o Teslimat adresindeki birisinden
o Komşudan, apartman yöneticisinden veya komşu adresteki başka birinden
o Alıcı, paketin hiç kimse olmadan bırakılması için yetki verebilir.
Bu seçenek tüm gönderiler veya tüm varış yerleri için kullanılamayabilir. Özel hizmet ücreti uygulanabilir. Daha fazla ayrıntı için bkz. FedEx Hizmet Rehberi.
Doğrudan imza gerekli: Teslimat için alıcının adresindeki birisi imza atabilir. Adreste kimse yoksa FedEx tekrar teslim etmeye çalışır. Bu seçenek tüm gönderilerde kullanılamayabilir. Özel hizmet ücreti uygulanabilir. Daha fazla ayrıntı için bkz. FedEx Hizmet Rehberi.
Yetişkin imzası gerekli: ABD’ye olan gönderilerde FedEx teslimat adresinde bulunan en az 21 yaşında olan birinden (resmi ve fotoğraflı bir kimlik gerekir) imza alır. Diğer varış yerlerine olan gönderilerde FedEx, varış adresinde söz konusu varış ülkesinde geçerli reşit olma yaşındaki (veya daha yaşlı) birinden imza alır. Resmi ve fotoğraflı bir kimlik veya yerel yetkililerce yasal olarak kabul edilen başka bir kimlik gerekir. Her durumda teslimat adresinde yetkili bir kimse olmaması halinde FedEx tekrar teslim etmeyi dener. Özel hizmet ücreti uygulanabilir. Daha fazla ayrıntı için bkz. FedEx Hizmet Rehberi.

Özet imzalı teslimat kanıtı
9 basamaklı FedEx gönderici ya da ödeyen hesap numarasını vermeden özet bilgiler içeren imzalı teslimat kanıtı mektubunu alabilirsiniz. Bu mektup, gönderici ve alıcı için şehir, eyalet/bölge ve ülke bilgileri gibi sınırlı gönderi bilgilerini içermektedir. İmza görüntüsü her ülkede görüntülenemeyebilir. Bu durum, ilgili yerlerde imzalı teslimat kanıtı mektubu üzerinde gösterilecektir.

Ayrıntılı İmzalı teslimat kanıtı
9 basamaklı FedEx hesap numarasını vererek ayrıntılı bilgiler içeren imzalı teslimat kanıtı mektubunu alabilirsiniz. Eğer hesap numarası, gönderinin gönderici ya da ödeyeni ile eşleşiyorsa, hem gönderici hem de alıcı (varsa) için tam iletişim adını, şirket adını, sokak adresini, şehri, eyaleti/bölgesi, ZIP/posta kodunu ve ülke bilgilerini içeren ayrıntılı imzalı teslimat kanıtı bilgilerini görebilirsiniz. Eğer FedEx Freight gönderisinin ödeyeni sizseniz, gönderi ücretleri de görüntülenecektir. İmza görüntüsü ve ek alıcı bilgileri her ülkede görüntülenemeyebilir. Bu durum, ilgili yerlerde imzalı teslimat kanıtı mektubu üzerinde gösterilecektir.

Hiçbir imza bulunamadı
İmza yoksa bile, mevcut teslimat kanıtı bilgilerini görüntüleyebilir / yazdırabilir, e-posta ile gönderebilir ve fakslayabilirsiniz. İmza için daha sonra tekrar bakabilirsiniz. Yedi iş günü sonunda da imza yoksa lütfen Müşteri Hizmetleri ile görüşünüz. Serbest bırakılmışsa imzayı göremeyebilirsiniz (alıcı ya da gönderizi, imzalı serbest bırakma anlaşması imzaladıysa).

Alıcı – Teslimat Kanıtı mektubuna alıcı bilgilerini ekleyebilirsiniz.

Konşimento ve Fatura Sunum belgelerini görüntüleme
Aynı zamanda e-posta, faks ya da çevrimiçi mektup halinde FedEx Freight Konşimentonuzun ve Fatura Sunumu belgelerinin bir kopyasını da alabilirsiniz. Fedex.com’da oturum açtığınızda, Freight gönderilerini takip ederken bu belgelere ulaşabilirsiniz.

Uygunluk
Konşimento ve Fatura Sunum belgeleri, FedEx Freight gönderileri için yalnızca gönderi tarihinden itibaren 2 yıl boyunca saklanmaktadır. Konşimento, FedEx Freight gönderileriniz hakkında ayrıntılı gönderi bilgilerinin yanı sıra, gönderi sırasında sağlanan gönderilerle ilgili tüm diğer belgeleri sağlayacaktır.

Fatura Sunumu, FedEx Freight gönderilerinizle ilgili size ücret bilgilerini sağlayacaktır. Bu bir ön beyan ya da gönderinizin faturası olabilir. Gönderinizin faturalandırılmamış olması durumunda, Fatura Sunumunda ön beyan verilecektir. Gönderinizin faturalandırılmış olması durumunda, Fatura Sunumunda faturanın görüntüsü bulunacaktır.

Gönderi notlarınız
Gönderinizle ilgili önemli bilgileri size hatırlatması için gönderi takip numarasına özel kişisel notlar ekleyin. Bu notlar, yalnızca sizin tarafınızdan görülebilir ve FedEx® Tracking içinde bir arama yaparken kullanılabilir.

Fedex Kargo Takip Özet Sonuçları
Özet sonuç ekranı, FedEx® gönderilerinin tarihini/saatini, durumunu, varış yerini ve/veya FedEx Office siparişlerinin sipariş numarasını, sipariş durumunu, tarihini/saatini gösterir.

Gönderiniz için ayrıntılı gönderi takip sonuçlarını görmek için gönderi takip numarasını ve/veya FedEx sipariş numarasına tıklayınız.

Bu ekrandan seçtiğiniz tüm teslim edilen FedEx Express, FedEx Ground ve FedEx Freight gönderileri için İmzalı teslimat kanıtı mektuplarını görüntüleyebilir ya da e-posta ile gönderebilirsiniz. İmzalı teslimat kanıtının, FedEx SmartPost gönderilerinde kullanılamayacağını lütfen unutmayınız.

Referans ile  Fedex Kargo Takip
Gönderici tarafından gönderilere verilen referansları kullanarak gönderilerinizin durumunu takip edebilirsiniz. Hesap numarası ile ya da hesap numarası olmadan takip edebilirsiniz.

Hesap Numarasıyla Fedex Kargo Takibi:
30 adede kadar referans ve ilişkili hesap numarası girebilirsiniz. Hesap numarası ve referanslarla ilgili tüm gönderiler gösterilecektir.
Hesap Numarası Olmadan: 30 adede kadar referans girebilirsiniz. Lütfen gönderi tarihini (+/- 15 gün), hedef ülkeyi ve hedef posta kodunu giriniz. Tüm ülkelerde posta kodu desteklenmemektedir. Posta kodu gereksinimini belirlemek için lütfen önce hedef ülkeyi seçiniz.
Not: Hesap numarası olmadan referansla takip yaparken yalnızca benzersiz eşleşmeler gösterilecektir. Aynı referans numarasına sahip birden fazla sonuç bulunduğunda, Tümünü tekrar gönder’e tıklamadan önce bir FedEx hizmeti seçmeniz gerekmektedir. Tekil bir eşleşme bulunamazsa, hesap numarasını girmeniz istenecektir.

İlişkili Fedex Kargo Takip Et
FedEx, çok parçalı gönderi durumu takip bilgilerini sunmaktadır. Çok parçalı gönderideki her gönderi, ilişkili gönderi olarak bağlantılandırılmaktadır (bir gönderiyi takip ettiğinizde, gönderideki tüm ilgili çok parçayı gönderilerle ilgili bilgilere ulaşabilirsiniz)
Ana Takip Numarası: Bir gönderideki tüm gönderi takip numaralarını ilişkilendiren, çok parçalı bir gönderinin ilk takip numarası.

Fedex Kargo Takip Bilgilerinin Uygunluğu
FedEx Express, FedEx Express Freight, FedEx Ground, FedEx SmartPost ve FedEx Custom Critical için gönderi takip bilgilerini teslimat bilgisi 90 gün boyunca ulaşılabilir. FedEx Freight gönderisi bilgilerine, teslimattan sonraki iki yıl boyunca ulaşılabilir.

Bilgileri aldığımız kaynak site: http://www.fedex.com/tr/index.html

İlk Yorumu Siz Yapın

Yorum Yapın

Sitemizin herhangi bir kargo firması ile bağı yoktur. Bilgilendirmelerimiz resmi ve bağlayıcı değildir. Lütfen kişisel bilgilerinizi paylaşmayınız. E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*